Neden İnfluencer Marketing?

  • 14 Ağustos 2021
  • admin
  • 4 min read

Neden influencer marketing? sorusu önemini gittikçe artıtırmaktadır. İnfluencer reklamları neden diğer reklam çeşitlerine göre daha önemli bir hal almıştır, bu yazımızda bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

influencer marketing nedir başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi İnfluence kelimesi İngilizceden dilimize geçmiş ve etkileyici anlamına gelen bir kelimedir. influencer ise Etkileyen veya etkileyici kimse olarak dilimize çevrilebilir. İnfluencer Marketing dediğimiz olayı basit indirgersek, etkileyici kimseler ile yapılan pazarlama olarak nitelendirmekteyiz. İnfluencer marketing son yıllarda önemini giderek artırmakta ve daha doğru bir pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır.

Bu kısa bilgilendirmenin ardından gelelim konumuza neden influencer marketing?

Normal pazarlama ve reklam yöntemlerini günümüzde önemini yavaş yavaş yitirdiğini bildiğinizi düşünüyoruz. Dijital olmayan yani geleneksel reklam çeşitleri günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir pazarlama yöntemi olmasına rağmen artık Dijital bir çağda yaşamamızın da katkısı ile Dijital reklamlar günümüzde çok daha etkili ve önemli bir hal almıştır. Burada bahsetmek istediğimiz şey TV ve Radyo reklamları ile basılı reklam çeşitlerinin halen var olmakla birlikte önemlerini yitirmeye başlamış olmalarıdır. Bunu neden anlatıyoruz. Geleneksel reklamlar öngörülemeyen koşullar altında yayınlanmakta ve en pahalı reklam çeşidi olarak bilinmektedir. Herhangi bir istatistik veya raporlama olmadan kaç kişinin izlediğini, gördüğünü veya etkileşime geçtiğini tespit etme şansı yoktur. Bu durumda bizi dijital reklamların ana gücüne yönlendirmektedir. Dijital reklamlar ölçülebilir, detaylı olarak raporlanabilir ve bu raporlar doğrultusunda optimize edilebilir. Bunun yanında geleneksel reklamlara oranla daha ucuza mal olmaktadır. Ancak Dijital reklamlarında kendilerine göre bazı olumsuz tarafları bulunmaktadır. Bu konuyu daha detaylı olarak inceleyeceğiz. İnfluencer Marketing ise günümüzde pahalı bir reklam çeşidi olarak görülse de aslında sanıldığı kadar pahalı değil ve etkisi dijital reklamlara göre çok üst düzeydir. Reklam anlayışında meydana gelen değişiklikler influencer raklamları için önem düzeyini değiştirmiştir.

İnfluencer Reklamları nasıl yapılır?

Günümüzde İnstagram, Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarında birbirinden farklı konularda içerikler üreten binlerde influencer bulunmaktadır. Bu influencerlar ile yapılacak reklamlar planlanırken hedef kitleleri ve kanallarında inceledikleri konular göz önüne alınmalıdır. Reklamı yapacak olan influencer reklamını yapacağı ürün veya markayı deneyimlemek ve bu deneyimlerinin eksi ve artı yanlarını takipçileriyle paylaşmaktadır. Burada amaç ürünü alacak potansiyel müşterilere ürün ile ilgili detaylı bilgi aktarmak ve markayı kendisinin de kullandığını belirterek kendisine duyulan güveni markaya da duyulmasını sağlamaktır.

Şimdi sizlere Dijital Reklam ve İnfluencer Marketing Arasında Bulunan en önemli farktan bahsedelim. Dijital reklamlar genelde sizler için önemli olan bir olayın dönüşümünü gerçekleştirmek amacıyla yapılmaktadır. Yani herhangi bir ürünün satışı, herhangi bir hizmetin sunulması veya form doldurulması gibi. Bu önemli işlemleri Dijital reklamlar ile yapılmasının düşük bir dönüşüm oranı bulunmaktadır. Yani bir potansiyel müşteriyi sitenize çekmek çok zor ve satış yapmak daha zor bir işlemdir.

influencer marketing de ise ürünün tanıtımını yapan influencer ürün detaylarını kullanım alanlarını, kullanım zorluklarını, hayatını nasıl kolaylaştırdığı gibi özellikleri videosunda işlemektedir. Bu da hem araştırma yapan kullanıcıları satın almaya yönlendirmekte. hem de insanlar güvendikleri insanların önerilerine daha çok uymakta olduklarından dönüşüm gerçekleştirme oranı daha yüksek olmaktadır.

Bu yazımızda neden influencer reklamı konusunu inceledik, İnfluencer reklamları ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir