İnfluencer Marketing Nedir?

  • 14 Ağustos 2021
  • admin
  • 3 min read

İnfluencer marketing nedir? Sorusuna cevap vermeden önce bazı konuları tekrar hatırlamakta fayda görüyoruz. Öncelikle influencer marketing konusundan önce influencer nedir? Bunu bi anlatalım.

İnfluence İngilizce kökenli bir kelimedir ve etkileyici olarak Türkçeye çevrilebilir. Daha doğrusu influencer Türkçe de etkileyici kimse olarak anlaşılabilir. Belli bir kitleye sahip kişilerin özellikle dijital ortamda yaptıkları reklamlara genelde influencer marketing adı verilmektedir. İnfluencer’lar ürettikleri içeriklerinde ürünleri kullanarak kendinizi onların yerine koyduğunuz bir pazarlama stratejisi kullanırlar. Reklamı yapılacak olan ürünün iyi taraflarını ve kullanım şekillerini son kullanıcılara gösterir ve kendi kitlesinin ürünle etkileşime geçmesini sağlamayı veya ürüne duyulan güven duygusunu artırmayı hedefleyen içerikler oluştururlar. İnfluencer kısaca sosyal medya hesaplarında birçok kişinin takip ettiği kişilere denir diyebiliriz.

İnfluencer Marketing ise influencerlar tarafından oluşturulan içerikler ile bir ürün veya hizmetin pazarlanması, ürünün veya markanın tanıtılması, ürün satışlarının artırılması, ürüne, markaya, hizmete duyulan ilgilinin artırılarak yüksek trafik elde edilmesi amaçlanan bir reklam çeşididir.

İnfluencer marketing her geçen gün önemi artan bir reklam çeşiti olarak önümüze çıkmaktadır. Klasik reklamların dijital reklamlara olan gerilemesi her geçen gün daha fazla göze çarpmaktadır. Dijital reklamların en güçlü tarafı ise ölçümlenebilir ve hedeflenebilir olmasıdır. Dijital reklamlar birçok alana ayrılmaktadır. Bu alanlardan biriside influencing marketing yani etkileyici pazarlamadır.

İnfluencer Reklamları Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Günümüzde İnstagram, Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarında birbirinden farklı konularda içerikler üreten binlerde influencer bulunmaktadır. Bu reklamları yaparken püf nokta ise reklamı yapacak olan influencer’ın reklamı yapılacak hizmetle, ürünle veya markayla ilgili konularda içerik üretiyor olması, takipçilerinin potansiyel müşteriler olması gerektiğidir. Daha net bir şekilde örneklersek bir ruj firmasının seçeceği influencer’ın dijital ürün incelemesi yapan bir kişi veya karavan hayatını anlatan bir kişi olmaması gerekir.

 

infiluencer marketing blog

Bunun yanısıra influencer reklamı yapılacak mecra da önem taşımaktadır. Tespit edilecek hedef kitlenin analizi yapılarak hangi mecralarda reklam yapılacağına karar verilmeli ve o mecralarda içerik üreten influencer ile çalışılmalıdır.

Mecraya karar verilmesinin ardından markaya, ürüne, hizmete göre influencer tespit edilmelidir. Bu tespit sırasında dikkat edilmesi gereken konu, yapılacak reklamın bütçesi ve ulaşılmak istenen potansiyel kitledir. Ulaşılmak istenen kitle çok büyük değil ise az takipçili influencer, geniş bir kitleye ulaşılmak istiyorsa yüksek takipçili influencer ile çalışmalıdır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir