Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

  • 14 Ağustos 2021
  • admin
  • 3 min read

Sosyal Medya Yönetimi konusundan önce sosyal medyanın ne olduğunu aktaralım sizlere, medya kelime anlamı olarak iletişim ortamı ve iletişim araçları olarak tabir edilmektedir. Sosyal Medya ise kişilerin birbirleriyle etkileşim, iletişim kurmalarını sağlayan her türlü araç, hizmet, ortam ve uygulamaları temsil etmektedir.

Bu basit tanımdan da anlaşılabileceği gibi sosyal medya denildiğinde aklımıza ilk gelen facebook, instagram, youtube, twitter, linkedin gibi sitelerin yanında whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarda sosyal medya statüsünde bulunmaktadır. Sosyal Medya Yönetimi ve burada devreye girmektedir.

Kısaca tanımı yaptığımız sosyal medya yönetimi son yıllarda en önemli konulardan biri haline gelmiştir. İster bir iş yeriniz olsun ister bir markanız, isterseniz bir fikriniz bilinirliğinizi artırmanın, büyümenin ilk adımı sosyal medyadır. Sosyal medya yönetimi denildiğinde sadece içerik paylaşmak olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Kullanıcı davranışlarının analizi, paylaşılan içeriklerle en fazla etkileşimin nasıl alınacağı, demografik yapıya uygun içeriklerin üretilmesi, marka ile etkileşime geçildiğinde hızlı bir geri dönüş sağlanması gibi kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun içerikleri paylaşma zamanı dahi önemli konular arasındadır. Sosyal Medya markaları, iş yerlerini kişiselleştirmekte ve potansiyel müşterilerin sizlere daha kolay ulaşması ve aksiyon alması gibi nedenlerle güven kazandırmaktadır. Günümüzde Türkiye’den internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı yaklaşık 39 milyon civarındadır. Potansiyel müşterilerinize iyi bir hizmet vermek, onlarla etkileşime girmek, size olan güvenlerini artıracak ve sizin marka elçiliğinizi üstleneceklerdir.

Bu kapsamda yapılacak olan işlemlerin ve analizlerin bütününe sosyal medya yönetimi diyebiliriz. Yeni bir markanız olduğunu düşünelim. Bu marka ile ilgili sosyal medya hesaplarının açılması ve doğru zamanlarda, doğru kilere, doğru içerikler üretilmesi gerekmektedir. Bu markalaşma sürecini hızlandıracak ve markanıza değer katacaktır. Yeni bir web sitesi kuruyorsanız sosyal medya hesapları ile desteklenerek hızlı bir ivme kazanmasını sağlayabilirsiniz. E-Ticaret siteniz ile ilgili çalışmalar yaparken ürünlerinizi sosyal medyada paylaşmak hem ürünlerin görünürlüğünü artıracak hem de satış potansiyelinizi yükseltecektir.

NASIL YÖNETİLMELİ
Sosyal Medya Yönetimi, yapılacak analizlerle rakiplerinizin yaptıkları paylaşımlar, paylaşım saatleri, hedefleri, gibi bilgiler incelenecek. Sizin potansiyel müşterilerinize ulaşma amacınıza uygun bir taktik geliştirilecek. Bunun akabinde de en iyi sonucu elde edecek paylaşımlar yapılacaktır. Bu şekilde yapılan paylaşımlar ile elde edilen veriler testlere tabi tutulacak ve AB testlerinin ardından en çok etkileşim alan içerikleriniz ile paylaşımlar devam edecektir. Bu planlama ve hesap yönetimi ile başarıyı yakalamak çok daha kolay olacaktır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir