Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

  • 14 Ağustos 2021
  • admin
  • 3 min read

Günümüzde hızla ilerleyen teknolojik gelişmelere paralel bir yükseliş gösteren internet, bir iletişim aracı olarak kullanılmasının yanında hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. We Are Social ve Hootsuite sitelerinin ortaklaşa yayınladıkları Digital in 2019 raporuna göre Yaklaşık 8 milyar olan dünya nüfusunun %57 lik kısmı yani 4,38 milyar kişinin aktif internet kullandığı tespit edilmiştir. Bu sayı Dünya nüfusunun yarısından fazladır.

Ülkemizde ise yaklaşık 80 milyon nüfusun 60 milyonu internet kullanmaktadır. Bu istatistiksel verilerin ardından bir senaryo ile SEO’nun ne olduğunu ve yararlarını açıklayalım. SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu web sitenizi arama motorlarında sitenizi üst sıralara çıkarmak olarak değerlendirilebilir. Arama motorları, kullanıcılarına en doğru içeriği ve bu içeriği sağlayan en kaliteli siteleri sunma amacı gütmektedir. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için sitenizin içeriğinin kalitesinden tutun da sitenizin hızı, aramayı kolaylaştıracak etkenler, resimlerin boyutları, sitenizin boyutları gibi yaklaşık 200 farklı etkene göre siteleri sıralamaktadır.

Web sitenizin arama motorlarının üst sıralarda yer alması demek sizin ülkemizde en işlek caddede bir iş yerinizin olması anlamına yakın bir anlama gelmektedir. Bu konuyu şu şekilde bir örnekle perçinleyelim. Güzellik malzemeleri sattığınız bir iş yeriniz var ve bu iş yeriniz İstanbul’un en işlek caddesinde, bu caddeden ve haliyle sizin işyerinizin önünden gün içerisinde milyona yakın insan geçiyor. Satış yapma olasılığınız oldukça yüksek olacaktır. Bu konuda şunu da açıklığa kavuşturalım, işyerinizin önünden geçen herkes sizin potansiyel müşteriniz değildir. Kuru kalabalık olarak nitelendirilebilir ve bu kuru kalabalık nedeniyle iş yerinizin masrafları da epey yüksek olacaktır. Bu örnekte yüksek maliyetlerle bir işyerimiz var ve satın alma potansiyelini hesaplayamıyoruz. Bu örneği dijital pazarlama yaparak da gözler önüne serelim. Bir internet sitesi üzerinden güzellik malzemeleri satıyorsunuz ve internet siteniz arama motorlarında ilk sayfada üst sıralarda yer alıyor. Bu üst sıra dediğimiz durum işleri değiştiren durumdur. Bir kullanıcı sizin web sitenizde bulunan bir ürünü aradığı sırada sizin sitenizi görür. Yani kuru kalabalık değil satın alma potansiyeli olan kişilere siteniz gözükecektir. İşlek caddede işyerinizin önünden geçen bir hatta iki milyon kişiye karşılık yukarıda paylaştığımız rakamlara göre sizin işyerinizin önünde yaklaşık 60 milyon kullanıcı bulunmaktadır. Bu 60 milyon içerisinden sizin sitenizden alışveriş yapma olasılığı en yüksek olanlara sitenizi göstermek, işlek caddede bulunan işyeri maliyetlerinizin çok daha altında maliyetler ile iş yapmak için arama motoru optimizasyonu yapılmalıdır. SEO çalışmaları konusunda önemli etkenlerden birisi de profesyonel olarak yapılması gerektiği ve yanlış uygulamaların sonucunun da ağır olacağıdır.

SEO konusunda bir örnekle sizlere yapılması gerekenlerden bahsettik. Blog sayfamızdan konuyla ilgili birçok materyale ulaşabilir, iletişim formu vasıtasıyla bize mesaj gönderebilir ve aklınıza takılan her türlü konu için bizlere danışabilirsiniz. Ücretsiz SEO analizinizi yaptırabilir, SEO konusunda bizden teklif alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir