E-Ticaret Sitelerinde Dijital Reklamın Önemi

  • 20 Ağustos 2021
  • admin
  • 3 min read

Türkiye’de, e-ticaret satışları özellikle koronavirüs salgını ile birlikte büyük bir artış trendine girdi. 2020 yılında 190 milyar dolar olan e-ticaret hacminin 2021 yılı sonunda 250 milyar dolar olması bekleniyor. Buna paralel olarak e-ticaret faaliyetlerine yeni adım atan çok sayıda firma nereden başlaması gerektiği konusunda bilgi arayışı içerisinde.

Pandemi koşullarında tüketiciler ülkemizde de dünyada da alışveriş için daha sık e-ticaret sitelerini kullanmaya başladılar. Artık tüketiciler satın alma süreçlerinde fiziki mağazalar yerine internet sitelerini ve pazar yerlerini daha çok tercih ediyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alışkanlığın gittikçe yaygınlaşacağı, e-ticaret pazarının katlanarak büyüyeceğini tahmin etmek çokta zor olmasa gerek.

Elbette gün geçtikçe büyüyen ve daha güçlü rakiplerin olduğu eticarette, karlılığını artıran bir işletmeye sahip olmanın yolu da kullanıcılar tarafından görünür olmaktan geçiyor. Burada en önemli husus; işinize ne kadar yatırım yapmış, kullanışlı ve şık bir web sayfası tasarlatmış olsanız veya harika ürün ve hizmetler satıyor olsanız da, tüketici tarafından bilinirliğiniz olmazsa satış da yapamazsınız. İnternetteki on binlerce e-ticaret sitesi arasından öne çıkmanın tek yolu bilinirliğinizi artırmak, bunun için de reklam vermektir.

Dijital Reklamın Avantajları
Dijital çağda internet reklamları önemli ve etkin bir araç haline geldi. İnternet reklamcılığı ve pazarlaması çok yakında televizyon, radyo, gazete, dergi gibi geleneksel medya araçlarının yerini alacak gibi görünüyor.

İnternet reklamları kullanmak firmalar için oldukça avantajlı. En önemli avantajlardan biri sizi doğru hedef kitleye ulaştırmasıdır. Mesela sosyal medya reklamlarında yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları gibi pek çok parametreye göre hedef kitlenizi belirlersiniz. Google Ads reklamlarını kullanarak bunlara ilave olarak arama yaptıkları anahtar kelimelere göre hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İnternet reklamcılığı ve pazarlamanın bir diğer avantajı geleneksel reklam faaliyetleri ile karşılaştırıldığında maliyetinin düşük olması. Çok daha az maliyetle daha geniş kitlelere ulaşılabiliyor. Coğrafi konumlara göre de net rakamlar belirlenebiliyor.

İnternet reklamcılığı; performansa yönelik ve sonuç odaklı bir reklam türüdür. İnternet reklam uygulamaları sonuçları detaylı olarak analiz edilip raporlanabilmekte, reklam veren bir sonraki kampanyasını bu raporlar dahilinde yönlendirmekte ve harcadığı bütçenin karşılığında ne kazandığını görebilmektedir.

Webtaktik Dijital Reklam Uzmanı
Gerek Google Ads reklamlarında da, gerekse sosyal medya reklamlarında reklam verene maksimum fayda sağlanabilmesi için, dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur bulunmaktadır. Bu sebeple reklam bütçenizden en iyi sonucu almak ve takip etmeniz gereken birçok işin arasında enerjinizi reklam yönetimine harcamak yerine Webtaktik’in sertifikalı uzman ekibinden destek almak e-ticarette başarıya ulaşmanızda faydalı olacaktır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir