E-ticaret’e Başlangıç Rehberi

  • 7 Eylül 2021
  • admin
  • 3 min read

Pandemi ile birlikte online satış sitesi kurmak isteyenler e-ticaret sitesi nasıl açılır, e-ticaret sitesi kurmak maliyeti nedir, online satış için nelere dikkat etmek gerekir, online satış sitesi için hangi yazılımı tercih etmeli gibi konularda google da araştırma yapıyor. Biz de webtaktik olarak bir e-ticarete başlangıç rehberi niteliğinde bir blog ile bu soruların cevabını vermeye çalıştık.

Özellikle son 10 yılda ülkemizde e-ticaret hacminde hızlı büyüme pandemi ile birlikte katlanarak artıyor. Birçok marka satışlarını online ortama taşımak isterken, birçok genç girişimci de yatırımlarını online ticaretten yana kullanıyor.

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

E-ticarete yeni başlayacak olanların ilk olarak yapması gerekenler arasında vergi mükellefliği yer alıyor. Eğer bir firmanız yoksa şahıs işletmesi kurmak veya adi ortaklık kurmak en kısa süren ve sizin için en düşük maliyetli seçenek olacaktır. Yüksek hacimlerde satış beklentisi olanlar için Limited Şirketi kurmak vergi avantajları nedeniyle tercih edilmelidir.

E-ticarete başlamanın maliyeti nedir?

E-ticaret sitesinde ne gibi özelliklerin bulunacağına göre alışveriş sitesi maliyetleri değişiklik göstermektedir. Bu maliyet opencart, woocommerce gibi ücretsiz yazılımlarla yapılacak sitelerde yıllık 2000-2500 lira olabileceği gibi daha gelişmiş seçenekler içeren özel yazılım e-ticaret paketleri, özel tasarım seçenekleri ve danışmanlık giderlerine göre yıllık 50000-100000 lira bandına çıkabilmektedir.

Bu maliyetlerin içerisinde alan adı, web hosting, ssl sertifikası, e-ticaret paketi kirası, sanal pos yıllık aidatı, grafik desteği gibi pek çok değişken yer almaktadır.

 

e ticaret blog

Sanal pazar entegrasyonu

Kendi web sayfanızdan satışını yaptığınız ürünleri çok büyük reklam bütçeleri ile milyarlarca dolar satış hacmine ulaşan Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon Türkiye gibi birçok sanal pazar yerinde de satışa sunmak oldukça iyi bir fikir. Ancak web sayfamızdaki ürünleri tek tek sanal pazara eklemek oldukça büyük bir iş yükü gerektiriyor. Bu noktada sanal pazar entegrasyonu yapan yazılımlar devreye giriyor.

Bu aşamada karar vermeniz gereken konu ya eticaret yazılımı tercih ederken bu desteği sunan yazılımları tercih etmek ya da sanal pazar entegrasyonu sağlayan ek yazılımlar satın alarak çözüm yolu bulmak.

E-ticarete başlamak için hazırım, ne yapmalıyım?

E-ticarete başlama kararı verdiniz ve firmanızı kurdunuz. Satışını yapacağınız ürünleri temin edebilecek noktadasınız. Bu aşamada webtaktik ile iletişime geçerek e-ticaret e başlamak için gereken tüm desteği alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir