Dijital Reklam Mecraları

 • 6 Ocak 2022
 • admin
 • 8 min read

Günümüz teknolojisi her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Kullanılan mecralar ve kullanım sayısı artarken, artık küçük büyük bütün işletme sahipleri reklam konusunda dijitalleşmeye gitmektedir. Dijital reklam mecraları, her gün milyonlarca kişilerin kullandığı alanlar olduğu için en uygun ve avantajlı reklam platformlarını barındırmaktadır. Bu sayede daha kısa sürede daha fazla kitleye erişebilir, geri dönüşüm alabilir ve işletmenizi duyurabilirsiniz. Dijital reklam mecraları arasında en popüler platformlar, Google, Facebook, Twitter, İnstagram ve Linkedin olarak görülmektedir. Bu mecraların kitle sayısı fazla olması işletme sahiplerine de avantaj sunmaktadır.

 

Google

 

google blog

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, bütün işletmecilerin ilk tercih ettiği dijital reklam mecrasıdır. Google Adwords reklam sayesinde işletmelerinizi, internet sitenizi, uygulamalarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı tanıtabilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir reklam ağı ile daha geniş kitleye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Google Adwords ile;

 • Ürün listeleme reklamları (PLA): E-ticaret firmalarının sıklıkla kullandığı reklam türüdür. Google arama motorunda aradığınız ürünle ilgili listeleme olarak karşınıza çıkmasını sağlar.
 • Görüntülü reklam: En yaygın ikinci Google reklamıdır. Haber siteleri, spor sayfaları gibi birçok alanda kenarda köşede gördüğümüz görüntülü reklamlardır.
 • Video reklamları (Youtube gibi): Youtube videolarını izlerken karşımıza beliren reklamlardır.
 • Arama ağ reklamı: Google arama motorunda aranan anahtar kelimelerde reklam vererek ilk sırada dikkat çekebilir ve trafik alabilirsiniz.
 • Trueview ürün listeleme (Youtube): Youtube üzerinde çok yaygın olmasa da Youtube reklamlarının sağında ürünleri listeleyen reklam türüdür.
 • Yeniden Marketing: İşletmenizin internet sitesine trafik çeken reklam ağının yanı sıra alım satım yapmasa bile o ürünleri reklam olarak karşısına getirmeyi amaçlamaktadır.

Şeklinde farklı reklam biçimlerinden yararlanabilirsiniz. Google Adwords kullanmayı bilen bir kişi, hedef noktayı ve kitleyi vurarak daha kısa sürede daha fazla etkileşim almanızı sağlayabilmektedir.

 

Facebook

 

facebook blog

Dijital reklam mecraları söz konusu olduğunda akla gelen ikinci platform ise Facebook’tur. Facebook üzerinde 3 milyara yakın kullanıcı sayısı yer almaktadır. Bu da işletmeciler ve reklam yapmak isteyen diğer kişiler için büyük bir fırsat diyebiliriz. Bundan dolayı en önemli ikinci dijital reklam mecrası Facebook olarak görebiliriz.

Facebook üzerinden reklam verebilmek için Facebook Business hesabına sahip olmanız gerekiyor. Facebook Business hesabınızı açmak için resmi olan https://business.facebook.com/ adresine girdiğinizden emin olmalısınız. Facebook sitesinde reklam vermek ilk başta karışık gelse de, sistemin size sunduğu adımları takip ettiğiniz sürece kolaylıkla ilanınızı oluşturabilirsiniz. Bu adımlar;

 • Facebook Business giriş yaptıktan sonra Hesap Oluştur sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda işletme adınızı ve işletmenize ait mail adresi girin.
 • İstenen işletme bilgilerini de girdikten sonra Gönder sekmesine tıklayarak kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Artık reklam vermeye ve ilan oluşturmaya hazırsınız. Eğer ekibinizde reklam yöneticisi ya da bu iş için çalışan personeliniz var ise, Facebook Business Manager üzerinden çalışan ekleyebilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınızı ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Sahte hesap kullanımı önleyen Facebook Business Manager, ayrıca reklam verenlere hızlı teknik destek vermektedir. Reklam vermek dışında kullanacağınız tüm araçları ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer daha fazla müşteri kitlesine ulaşmayı hedefliyorsanız, en iyi şekilde Facebook Manager Business ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

İnstagram

 

instagram blog

1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan İnstagram, dijital reklam mecraları arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından satın alındıktan sonra kitlesi ve değeri artan İnstagram, reklam verenler için de kolaylık sunmaktadır. İnstagram’da bulunan %70 oranında kullanıcı kitlesi marka ararken, %80’i ise işletme takip etmektedir. Bunların %60’ı ise yeni ürünleri keşfederek bilgi sahibi oluyor.

Her ne kadar Facebook ile aynı kurucuya sahip olsa da etkileşim olarak Facebook’tan 10 kat daha fazladır. Bu nedenle reklam konusunda daha fazla ön planda yer alıyor. İnstagram üzerinden reklam verirken daha detaylı reklam seçeneklerini bir arada görebilirsiniz. Hedefleme, demografi ve daha fazlasını kolay bir şekilde İnstagram sponsorlu içerik kısmından görebilirsiniz. İnstagram reklamları ile trafik hedefli, etkileşim, mesaj hedefi, dönüşüm, ürün satışı, katalog, potansiyel müşteri gibi ihtiyacınız olan reklam hedefine ulaşabilirsiniz.

İnstagram reklam formatları;

 • Döngü: kaydırılabilen reklam türüdür. Birden fazla görsel eklenebilmektedir.
 • Video reklamları: Adından da anlayacağınız üzere video eklenebilen reklam türüdür.
 • Slayt (Hikaye) Reklamları: Story yani hikayeye eklenebilen reklam türüdür.
 • Tek görsel reklam: Sade ve klasik reklam türü olan tek görsel eklenebilen reklam türüdür.

Şeklinde sponsorlu içerik çıkmanızı sağlar. Kolay reklam formatları sayesinde istediğiniz etkileşimi kısa sürede elde etmeniz mümkün.

 

Twitter

 

twitter blog

Diğer sosyal medya platformlarına göre çok fazla kullanılmasa da 200 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Her gün milyonlarca tweet atılırken, Twitter dijital reklam mecralar arasında en ideallerden bir tanesidir. Twitter reklamları ile markanızın tanıtımı kolayca yapabilir, kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Twitter reklam vermek için de reklam hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Twitter reklam hesabı oluşturmak için;

 • https://ads.twitter.com/ adresi üzerinden giriş yapın.
 • Saat dilimi ve ülkenizi belirleyin. Böylelikle reklamlarınızı ayarlarken zorluk çekmezsiniz.
 • Reklam hesabınıza dilerseniz hesap ekleyerek reklam yönetimi verebilirsiniz.

Reklam hesabı oluşturduktan sonra hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Aksi halde sadece masraf etmiş olursunuz. Hedef kitlenizi iyice belirledikten sonra daha az masraf ile daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Twitter Premium sayesinde daha fazla kullanıcıya video, görsel ve GIF’lerinizi tanıtabilirsiniz. Hedef ve reklam kitlenizi seçerek masraflarınızı azaltabilir ve kitlenizi artırabilirsiniz. Faturalandırma işlemi de her gösterim üzerinden yapıldığı için buna göre işlem sonunda faturalandırmanız meydana gelecektir. Şayet uygulama reklamı yaparsanız da her uygulama indirene göre faturalandırmanız gerçekleşecektir. Web sitesi ziyaretleri için de her tıklama başına faturalandırma işlemi gerçekleşir. Takipçi artışı için de her takipçi başına faturalandırılır. Bu sayede Twitter reklam verme işlemi yapabilir ve istediğiniz analize de ulaşabilirsiniz.

 

Linkedin

 

linkedin blog

Dijital reklam mecraları arasında iş dünyası akla gelince ilk Linkedin gelmektedir. Aylık 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Linkedin platformunda 600 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı yer almaktadır. Linkedin üzerinden verilen reklamlar sayesinde markanızın tanıtımını en iyi şekilde yapabilirsiniz. Güçlü bir reklam platformuna sahip olan Linkedin, markanızın gücüne güç katacaktır. Ayrıca Linkedin reklam oluşturma işlemi de bir o kadar basit diyebiliriz.

 • İlk önce Linkedin reklam hesabı oluşturmak için https://www.linkedin.com/campaignmanager/new-advertiser linkini kullanmanız gerekiyor.
 • Daha sonra Yeni Kampanya Oluştur seçeneği üzerinden reklam kampanyanızı oluşturabilirsiniz.
 • Kampanyaya vereceğiniz ad, sizin ve reklamlarınızı takip etmeniz açısından önemlidir.
 • Dil seçeneği, medya tipi, reklam metni, açıklama, lokasyon hedefi, yaş, iş ve yetenek gibi geniş çapta hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.
 • Düzenlemeler bittikten sonra tıklama başı (CPC) ya da görüntüleme başı (CPM) reklam seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 • Günlük bütçe belirledikten sonra reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Detaylı Linkedin reklam verme adımları sonunda raporlarınızı düzenli olarak takip edebilir ve analiz edebilirsiniz. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde verdiyseniz kısa sürede markanızı daha az maliyet ile daha fazla kitleye ulaştırabilirsiniz. Dijital reklam mecraları ile markanızı kolayca tanıtabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir