Işık Hızında Dijitalleşiyoruz

Günümüzde internetin popülaritesinin artmasına bağlı olarak sosyal medya ve mobil kullanım rakamları kendi rekorlarını tazelemeye devam ediyor. Dijitalin küresel anlamda barındırdığı potansiyel internet kullanımı ve erişiminin artmasıyla daha da artıyor. Kullanıcılar internetin avantajlarından faydalanırken sosyal dünyasını da sosyal platformlara taşımış gibi gözüküyor.

2020 yılına ait farklı internet ile ilgili konularda yayınlanan bazı istatistikleri sizler için derledik.

 • 2020 yılı itibariyle 4,57 milyar internet kullanıcısı vardır ki bu da dünya nüfusunun %59’una eşittir.
 • 2020 yılı itibariyle 3,81 milyar sosyal medya kullanıcısı vardır. Dünya nüfusunun %49’una eşdeğer.
 • 2020 yılı itibariyle 5,16 milyar mobil kullanıcısı var.  Dünya nüfusunun %66’sını kapsıyor.

İnternet İstatistikleri

2019 yılının 2.çeyrek verilerini baz aldığımızda en çok artış sosyal medya kullanımında %8,7 olarak gerçekleşmiştir.  Türkiye’de 59 milyon insan interneti kullanıyor.

Ziyaret edilen sitelere baktığımızda dünya genelinde ilk 3 değişmemiş:

 1. Google.com
 2. Youtube.com
 3. Facebook.com

Listeyi 4. Sırada Çin merkezli arama motoru olan Baidu ve 5. Sırada Twitter.com ile devam ettirebiliriz.

Türkiye bazında bakarsak:

 1. Google.com
 2. Youtube.com
 3. Facebook.com

İnternet kullanıcıları yaklaşık olarak günlük ortalama 7 saat internette vakit geçiriyor. Kullanıcılar arama motorlarında günlük olarak yaklaşık 7 milyar sorgulama yapıyor. %93’ü online videolar izliyor.

Dijital reklam harcamaları 2020 yılı sonuna kadar 384 milyar dolar olması bekleniyor. Türkiye’de dijital reklam yatırımları son açıklanan verilere göre 392 milyon dolara ulaştı. Firmaların artan talebinin arkasında yüksek yatırım gelirlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde dijital reklam yatırımları bir önceki yıla göre göre neredeyse yarı yarıya artmış bulunmakta. Dünya genelinde E-ticaret sitelerinin toplam satışı 2020 sonunda 2,45 trilyon dolar olarak bekleniyor.

Sosyal Medya İstatistikleri

En çok kullanılan sosyal medya platformları sırasıyla:

 1. Facebook
 2. Youtube
 3. Whatsapp
 4. WeChat
 5. Instagram

Bizim en çok aşina olduğumuz sosyal medya platforlarında genel olarak, Facebook 2,27 milyar kullanıcıya, Youtube 2 milyar kullanıcıya, Instagram 1 milyar kullanıcıya, Twitter 336 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Türkiye’de ise toplam 54 milyon insan sosyal medya kullanıyor.

Türkiye’de tercih ettiğimiz sosyal medya platformları:

 1. Youtube
 2. Instagram
 3. Whatsapp
 4. Facebook
 5. Twitter

Ülkemizde kullanıcılar sosyal medyaya günlük ortalama 3 saatini ayırıyor.

Mobil Kullanım İstatistikleri:

Dünya genelinde toplam 5,19 milyar kişi mobil telefon kullanıyor. Tüm internet trafiğinin neredeyse yarısı tablet ve mobil cihazlardan sağlanıyor. Ülkemizde mobil kullanıcı sayısı 77,3 milyondur. Bunların %44’ü ön ödemeli, %56’sı faturalı hat kullanmakta. Akıllı telefonları baz alan verilere baktığımızda, Türkiye büyük bir çoğunlukla Android işletim sistemini kullanıyor. Mobil trafiği %84 oranında Android cihazlar sağlarken, %15,6 ile iOS ile epey geride kalmış. Geçen yıla göre iOS düşüş gösterirken, Android kullanımı artıyor.

Peki, Türkiye’de en çok hangi uygulamaları indirdik?

2020 Ocak ayı itibariyle:

 1. Whatsapp Messenger
 2. Instagram
 3. Facebook Messenger
 4. TikTok
 5. Facebook

Sonuç olarak sürekli dile getirdiğimiz, sosyal medya ve internetin gücünü neden bu kadar önemsediğimizi ele aldığımız veriler açık açık anlatmış. İnternetin popülerliği artıyor. Mobil cihazların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla sosyal medya platformları da yerini sağlamlaştırıyor. Bundan yıllar önce sadece bilgisayar ile kullanabildiğimiz Facebook, bugün sadece %2 oranında bilgisayarda kullanılıyor. Değişimin ne kadar hızlı olduğu bir gerçek. Ya da ilk internet sitesi 1991 yılında kurulmuştu. Bugün 1,70 milyar web sitesi mevcut. Sosyal çevremiz, alışkanlıklarımız, işimiz kısacası hayatımız hızla dijitalleşiyor.